• Snabba leveranser
  • Betala med Qliro
Laddar
SGA

Alkalisk Förtvätt 5-liter

Medelbetyg 0 av 5 Antal betyg 0
Kraftfullt och koncentrerat alkaliskt avfettningsmedel som effektivt löser olja, fett, trafikfilm och annan svår smuts på fordon, maskiner och andra tåliga ytor.
Artnr: 485263
309 kr
 
Leverans:  1-2 arbetsdagar
Lagersaldo:  6st.
Lagersaldo:  I lager
SGA Alkalisk Förtvätt 5 L – kraftfull koncentrerad avfettning

SGA Alkalisk Förtvätt är ett högeffektivt och mycket kraftfullt alkaliskt avfettningsmedel för extra svåra föroreningar och krävande rengöringsarbeten. Den koncentrerade avfettningen löser effektivt oljerik smuts, trafikfilm, fett, sot, trädsav, fågelspillning, insektsrester och annan organisk smuts.

Den kraftfulla formulan ger produkten ett brett användningsområde. SGA Alkalisk Förtvätt passar bland annat för fordonstvätt, entreprenadmaskiner, rengöring före målning, industrigolv samt rengöring av båtar och skrov.

Produkten levereras som koncentrat och späds alltid med vatten före användning. Blandningsförhållandet anpassas efter rengöringsarbetet och hur kraftig nedsmutsningen är.

Fördelar med SGA Alkalisk Förtvätt
  • Mycket kraftfull alkalisk avfettning – utvecklad för tuffa avfettnings- och rengöringsarbeten.
  • Effektiv mot svår smuts – löser bland annat oljerik smuts, trafikfilm, fett, sot och organisk smuts.
  • Effektiv mot trädsav och insektsrester – lämplig som förtvätt för fordon och maskiner.
  • Koncentrerad – späds med vatten efter användningsområde och nedsmutsning.
  • Brett användningsområde – för bland annat fordon, entreprenadmaskiner, industrigolv, fasader och båtar.
  • Flera appliceringsmöjligheter – kan användas med lågtrycksspruta, sprayflaska, högtrycksspruta med skuminjektor, avfettningsanläggningar och detaljtvättar.
Användningsområden

SGA Alkalisk Förtvätt kan användas för rengöring av och inom bland annat:
  • Fordon
  • Lantbruk
  • Lastbilar och lastbilstvättar
  • Husbilar och husvagnar
  • Entreprenad och entreprenadmaskiner
  • Automattvättar
  • Båtar
  • Gör-det-själv-hallar
  • Motorcyklar
  • Motortvätt
  • Tåg, tunnelbana och spårvagnar
  • Verkstäder och industrigolv
  • Målartvätt och fasadtvätt
  • Städmaskiner
Bruksanvisning

SGA Alkalisk Förtvätt ska alltid spädas med vatten före användning.
  • Späd produkten med vatten efter användningsområde och graden av nedsmutsning.
  • Applicera med lågtrycksspruta eller sprayflaska.
  • Låt produkten verka i cirka 5–10 minuter. Låt den inte torka in.
  • Skölj därefter noggrant med vatten.
Produkten kan även användas i högtrycksspruta med skuminjektor, i avfettningsanläggningar och i detaljtvättar.

Tips: Rengöringseffekten höjs vid användning av hett vatten.

Dosering
  • Mycket envis smuts: 1 del medel + 3 delar vatten (25 %)
  • Normal smuts: 1 del medel + 9 delar vatten (10 %)
  • Mild smuts: 1 del medel + 24 delar vatten (4 %)
  • Mycket mild smuts: 1 del medel + 49 delar vatten (2 %)
  • Förtvätt och insektsborttagning: 5–10 %
  • Gummimattor och däcksidor: 10–25 %
  • Motorrum: 10–25 %
  • Interiörer och textilier: 2–4 %
  • Industrigolv, fasader, altan och stenmurar: 3–20 %
  • Båtskrov (ej aluminium), husvagnar, husbilar och maskindelar: 10–25 %
  • Fettfläckar och oljerik smuts: 10–25 %

Viktigt vid användning

Medlet kan ha en frätande verkan på aluminium och målade ytor. Testa alltid på en dold yta om du är osäker. Applicera inte produkten på varma ytor och låt den inte torka in.

Se fler varor

Andra köpte även

Logga in

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.