Koch-Chemie One Cut Pad är en medelhård polerrondell utvecklad för effektiv enstegspolering, där lätt oxidering, tvättrepor och mindre defekter snabbt avlägsnas. Den låga höjden på 23 mm minskar intern friktion och ger en stabil, kontrollerad polering även vid längre arbetspass.
Det högdensitetsbaserade skummet behåller sin hårdhet och form även vid uppvärmning, vilket ger en jämn och förutsägbar avverkning. Den utfrästa kanten ger förbättrad flexibilitet, vilket gör rondellen enkel att arbeta med runt hörn, kanter och profiler.
Med en hårdhet på 12 och avverkning på 5 är One Cut Pad idealisk för användning i kombination med enstegspolermedel och perfekt för snabb rekonditionering där både korrigering och glans eftersträvas.
✅ Fördelar:
- Medelhård polerrondell för enstegspolering
- Lämplig för lätt oxidering och mindre repor
- Låg profil (23 mm) för stabilitet och minskad friktion
- Skum med hög densitet som bibehåller hårdheten vid värme
- Utfräst kant ger flexibilitet vid kanter och konturer
- Hårdhet: 12 | Avverkning: 5
- Använd på sval yta för bästa kontroll och resultat.
- Rengör rondellen regelbundet för jämn avverkning och längre livslängd.
Kombinera One Cut Pad med ett enstegspolermedel för snabb och effektiv korrigering med hög glans. Rengör rondellen mellan varje sektion med tryckluft eller borste för optimal prestanda.
