Laddar
Autosol Leather Cleaner är en effektiv och skonsam rengöringsprodukt för alla typer av läder.Den är snabb och enkel att använda och tar bort smuts, fett och fläckar utan att torka ut eller skada lädret. Den pH-balanserade formulan rengör säkert utan att förändra utseende eller känsla.
Autosol Leather Cleaner rengör på djupet, tar bort smuts och återställer elasticiteten samtidigt som den ger nytt färgdjup och lämnar en naturlig, matt finish.
Fördelar med Autosol Leather Cleaner
- Djuprengörande
- Återställer elasticitet och färgdjup
- Skadar inte lädret
- Enkel att använda
Användningsområde
Autosol Leather Cleaner är främst för läder men fungerar även på matt plast, vinyl och syntetiskt läder. Använd Autosol Leather Cleaner för att djuprengöra och ta bort fläckar, den fungerar även på svårare fläckar som till exempel bläck. Förutom lädersäten i bilen rengör och återställer denna produkt stötfångare, spoilers, motorcykelväskor och sadlar. Det är även bra utanför bilvärlden och kan användas till portföljer, plånböcker, möbler och till och med skor.
Såhär använder du Autosol Leather Cleaner
Rengör ytan från grov smuts och torka av med fuktig trasa. Lägg på och fördela rengöringsmedlet med en mjuk trasa eller svamp över den förorenade ytan. Efter högst 1 minuts verkningstid måste den upplösta smutsen tas bort med en fuktig mikrofiberduk i cirklande rörelser. Gnid ytan slutligen med en mjuk trasa.
Kom ihåg!
Testa alltid produkten på en liten, osynlig del av ytan innan du använder den på hela ytan.
Använd inte produkten på mocka eller nubuck.
Förvara produkten på en sval, torr plats.