Autosol High Performance Wheel Cleaner är ett kraftfullt och effektivt rengöringsmedel som är speciellt utvecklat för att avlägsna smuts, oljerester, bromsdamm och annan vägsmuts från fälgar och navkapslar. Den syrafria formulan gör att produkten är säker att använda på alla typer av fälgar – både stål- och lättmetallsfälgar – utan att påverka ytan negativt.
Produkten är enkel att använda tack vare den smarta sprayflaskan, som dessutom är utformad utan skadliga drivmedel – ett mer miljövänligt val! Den har också en Non-stick-effekt, vilket innebär att framtida smuts inte fastnar lika lätt, och fälgarna förblir rena längre.
✅ Fördelar med Autosol Wheel Cleaner
- Effektiv mot smuts, bromsdamm och vägavlagringar
- Säker för alla typer av fälgar och navkapslar
- Syrafri formula – skonsam mot ytor
- Lätt att använda – praktisk sprayflaska
- Non-stick-effekt som underlättar framtida rengöring
Använd Autosol High Performance Wheel Cleaner för att rengöra alla typer av fälgar och navkapslar – både på personbilar, MC och andra fordon.
Så här använder du Autosol Wheel Cleaner
- Spraya produkten jämnt över den smutsiga fälgytan.
- Låt verka i 3–5 minuter – gnugga lätt vid behov.
- Skölj noggrant med vatten, gärna med högtryckstvätt för bästa resultat.
Klicka här för att se en video på produkten