Koch-Chemie Micro Cut M3.02 är ett mikropolermedel av senaste generation, utvecklat för permanent borttagning av hologram, fina repor och slipmärken upp till 3000 korns våtslipning. Den avancerade formulan med extremt homogena slipkroppar säkerställer en mekanisk, inte täckande, korrigering som ger en spegelblank och hållbar finish – även på mörka och känsliga lacker under starkt ljus.
Micro Cut M3.02 ger en exceptionellt hög glansnivå på 9,0 med en kontrollerad avverkning på 3,2. Produkten är mycket ekonomisk i användning, lätt att bearbeta och lämnar inga rester. Den eliminerar hologram och mikroskopiska defekter som kan uppstå efter tidigare poleringssteg och är därmed idealisk som sista steg i en flerfasig poleringsprocess.
✅ Fördelar:
- Tar bort hologram, fina repor och slipmärken upp till 3000 korn
- Ger en djup, spegelblank finish även på mörka lacker
- Hög glans (9,0) med kontrollerad avverkning (3,2)
- Mekanisk korrigering – inga fyllmedel eller täckeffekter
- Extremt lätt att arbeta med och torka av
- Professionell produkt för perfektion i sista poleringssteget
- Undvik att polera på heta ytor eller i direkt solljus.
- Skaka flaskan väl före användning.
- Använd inte pads som tidigare använts med andra polermedel.
För bästa resultat, använd Micro Cut Pad med valfri polermaskin. Fukta nya eller torra pads lätt med polermedel innan användning. Arbeta korsvis med medelhögt tryck tills en tunn, genomskinlig film bildas – då är slipkornen helt nedbrutna. Torka bort rester med en mjuk mikrofiberduk för en perfekt hologramfri glans.
