Laddar
Motip

Milky Glass Effect Spray 400ml

Medelbetyg 0 av 5 Antal betyg 0
Ger ett utseende som frostat glas
Artnr: 474651
140 kr
Köp 3 st eller fler för 133 kr/st
Köp 6 st eller fler för 126 kr/st
Köp 12 st eller fler för 119 kr/st
Köp 24 st eller fler för 112 kr/st
 
Leverans:  1-2 arbetsdagar
Lagersaldo:  7st.
Lagersaldo:  I lager
Skapa magiska glasdekorationer med Motip Effect Milky Glass Spray!
Motip Effect Milky Glass är en specialsprayfärg som används för att skapa en mjölkaktig, halvtransparent, frostad effekt på glasytor. Den används ofta för dekorativa ändamål, både för att ge ett estetiskt utseende och för att skapa ett visst mått av insynsskydd. Produkten är populär för användning på fönster, glasdörrar, lampor och andra glasföremål där man vill åstadkomma en frostad eller dimmig look.

Fördelar
- Estetisk finish: Ger en mjuk, halvtransparent vit yta som påminner om frostade glas.
- Enkel applicering: Kommer i sprayform för jämn applicering, vilket gör det enkelt att använda även för nybörjare.
- För alla tillfällen: Perfekt för säsongsbetonade dekorationer – frosta glas till julpynt, bröllopsdekorationer eller sommarens trädgårdsfest.

Användningsområde
- Dekoration: Perfekt för att skapa ett unikt utseende på olika föremål så som glas, fönster, vaser, speglar, målbar plast m m. 
- Kreativa projekt: Kan användas för DIY-projekt, exempelvis mönster eller designs på glasytor. Förvandla vanliga glasföremål till unika mästerverk med en stilren, frostad effekt. Perfekt för kreativa projekt hemma!

Tips för bästa resultat
Sprayen har bäst effekt på transparenta ytor. Den specifika egenskapen är att föremålet förblir genomskinligt.
För ett mer diskret eller intensivt utseende kan du anpassa antalet lager.
Kombinera med schabloner för att skapa mönster eller texter på glasytan.
Motip Effect Milky Glass är ett utmärkt val för både praktiska och dekorativa projekt, och ger ett professionellt resultat som förhöjer utseendet på glasytor.

Egenskaper
- Högkvalitativ, vit-transparent sprayfärg
- Snabbtorkande
- Transparent (genomskinlig)
- Matt

Användning
Ytan ska vara ren, absolut fettfri och torr.
Täck ytor som inte ska målas.
Lackering:
Skaka burken i 3 minuter, testspraya.
Det optimala avståndet är ca. 25 cm.
Spraya flera tunna lager.
Spraya inte på ytor lackerade med syntetisk färg!
Färgnyans: Transparent
Storlek: 400 ml

Se fler varor

Andra köpte även

Logga in

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.